Чи треба антивірус на андроїд

антивірус на android Операційна система Android з’явилася майже десять років тому – в далекому 2008 році. Однак більшість користувачів мало знають про її особливості і тим більше про способи захисту від шкідливих програм. Про віруси на смартфонах Android існує безліч чуток, частина з яких є відвертою брехнею.
Причини поширення цих чуток досить банальні. Так багато продавців при продажу Android-смартфона або планшета намагаються продати клієнтові пакет дорогих і непотрібних антивірусних програм, залякуючи покупця історіями про віруси. Щоб розібратися, який рівень захисту необхідний для мобільних телефонів, потрібно трохи вникнути в специфіку їх роботи і поширені способи зараження.

Віруси на смартфоні: звідки «заповзають»

В першу чергу, щоб з пристрою пропала інформація або зловмисник зміг отримати до нього віддалений доступ, гаджет повинен мати підключення до інтернету через сім-карту, або по Wi-Fi. У 99% випадків зараження смартфона або планшета винен сам користувач. Завантажуючи програми з неперевірених джерел і встановлюючи їх в свою систему, він активує шкідливий код. Якщо встановлювати тільки перевірені програми з офіційного маркету Google Play, то ймовірність зараження смартфона вірусами вкрай низька, хоча шанс підчепити все ж залишається.

Щоб не було вірусів на смартфоні Android, не забуваємо про профілактику

Існує величезна кількість місць, де можна підхопити вірус. Найчастіше це програми, самостійно скачані в інтернеті. Однак періодично виникають уразливості і в самій системі Android, завдяки ним заражаються навіть смартфони, на які нічого не встановлювали з мережі.

Наприклад, була виявлена уразливість ММС-повідомлень, через них відбувалася заражена розсилка, і крали дані користувачів. Компанія Google оперативно випустила оновлення, що усуває цю проблему.

Тому варто дотримуватися певних порад, які дозволять підвищити безпеку смартфона:

  • Не встановлювати додатки з неперевірених джерел, це дозволить зменшити ймовірність зараження. Для цього варто заблокувати цю можливість в розділі «Безпека», тут є опція – заборонити установку програм з невідомих джерел. Шкідливий код, потрапляючи на пристрій, може за кілька хвилин спустошити грошовий рахунок або передати особисті дані користувача своєму творцеві. Найчастіше заражені програми маскуються під відомі програми. Якщо смартфоном користується дитина, варто створити спеціальний профіль, в якому блокуються потенційно небезпечні дії і доступи. Ця функція присутня в пристроях, починаючи з версії системи Android Lollipop.
  • Перевірка дозволів для додатка – кожна програма, яка встановлюється в системі Android, запитує дозволу на доступ до певних функцій пристрою. Варто уважно читати перелік запитів, які вимагають дозволу, і зіставляти з функцією додатка. Наприклад, якщо музичний програвач вимагає права на відправку повідомлень – слід насторожитися.
  • Не робити переходи з невідомих посилань. Часто у вигляді СМС повідомлень, від невідомих адресатів приходять посилання на різні інтернет-сайти. Найімовірніше за посиланням розташовується шкідливий код і користувач, який потрапляє на цю сторінку, запустить скачування apk-файлу, який заразить систему Android вірусом.
  • Відключення функції ММС повідомлень – на жаль, через ці повідомлення навчилися передавати віруси. На сьогоднішній день існують більш безпечні способи передачі файлів, наприклад через пошту або системи обміну миттєвими повідомленнями.
  • Послуга «Автоплатеж» – ця послуга розроблена для спрощення та автоматизації різних платежів. Однак в такому випадку збільшується ймовірність втрати своїх банківських даних і грошових коштів. Ручна обробка платежів, хоч і забирає більше часу, забезпечує кращу надійність.

Що робити, якщо на смартфоні Android вірус

антивірус для телефону Якщо вірусне зараження смартфона все-таки відбулося, в першу чергу потрібно визначити наслідки атаки і знешкодити шкідливий код. У більшості випадків, віруси на Android мають досить примітивну структуру, яка не виводить з ладу операційну систему і їх завдання зводиться до розсилки СМС-повідомлень на спеціальні платні номери. Такі віруси легко знімаються програмою антивірус для телефону.

Якщо на смартфон потрапив серйозний вірус, наслідки можуть бути непередбачуваними. Така шкідлива програма здатна викрадати особисті дані користувача, самостійно отримувати доступ до диктофона і відеокамері пристрої, здійснювати крадіжку паролів і мобільних номерів.

Якщо в операційній системі Android завівся вірус, найчастіше на смартфоні або планшеті виявляються певні симптоми, на які варто звернути увагу:

  • Збільшення витрати акумулятора. Якщо батарея гаджета раптово стала витрачати надто багато енергії, можливо серед додатків зачаївся вірусний код.
  • Погіршення продуктивності. Заражена пристрій повільніше обробляє будь-які процеси.
  • Часті зависання, раптові перезавантаження.
  • Серед додатків або файлів з’явилися невідомі значки.
  • Великі суми оплати за мобільний зв’язок.

У разі якщо виникають сумніви при оплаті рахунків за користування послугами мобільного зв’язку, потрібно простежити історію операцій в особистому меню на сайті оператора або попросити деталізацію дзвінків і трафіку.

Видалення вірусів з смартфона

Для лікування вірусів на Android немає певного алгоритму. Якщо пристрій залишається працездатним, слід скачати програму антивірус на андроїд з Google Play і встановити її. Потім потрібно провести повну перевірку пам’яті та всіх файлів свого смартфона, для більш надійного результату можна провести сканування різними антивірусними програмами. В особливо запущених випадках, коли антивірус не може впоратися з шкідливою програмою, рекомендують зробити повне скидання налаштувань гаджета на заводські налаштування. Якщо і це не допоможе, потрібно віднести пристрій в спеціалізований сервіс центр, де проведуть повну чистку і оновлення прошивки гаджета.

Напуття

Для профілактики зараження, слід уникати відвідування підозрілих сайтів, не клікати по рекламних банерах і не встановлювати програми з неофіційних джерел. Хорошу гарантію роботи смартфона на Андроїд, треба скачати антивірус на андроїд і зробить сканування файлової системи. Вибір таких програм дуже великий, але варто довіряти вже перевіреним фірмам і встановлювати платні версії з повним функціоналом.